Hrobka Lobkowiczů, Netín (3 km)

hrobka lobkowicNa Vysočině, asi 10 kilometrů od Velkého Meziříčí leží obec Netín. Jako místo věčného odpočinku si ho před skoro 150 lety vybrali tehdejší majitelé velkomeziříčského zámku - Lobkowiczové. Na vršku nad kostelem nechali proto vystavět honosnou hrobku, která se stala jednou z dominant obce a dnes i oblíbeným cílem vycházek.

Hrobku v Netíně si Lobkowiczové postavili v roce 1870. Hned po ukončení stavby byla vysazena lipová alej a postavena křížová cesta. Právě spojení aleje, křížové cesty a hrobky vytváří nádherný harmonický celek. Oproti jiným křížovým cestám, kde čeká poutníka přinejmenším klikatá cesta se stoupáním, je ta netínská krátká a v mírném kopci. V podstatě už od brány je alejí vidět novogotická stavba hrobky.

Samotná hrobka má dvě podlaží. Kryptu, kde jsou uložené ostatky Lobkowiczů, Harrachů a Podstatzkých-Lichtenstein, a kapli Sedmibolestné Panny Marie. Posledním pochovaným v hrobce hrabě František Podstatzký, který zemřel v prosinci 2016.

Hrobka je pro veřejnost uzavřená kromě jednoho jediného dne v roce. Na stromech kolem hrobky jsou umístěné obrázky svatých. Jde vesměs o patrony české země – je zde svatý Václav, Anežka, Zdislava, Prokop a další. Obrázky tady nechal instalovat pan děkan Peňáz, aby se křesťané dozvěděli něco nového. U hrobky se totiž konaly poutě prvních sobot. A dodnes tu po nich zůstala jakási naučná stezka s tématem českých svatých.

Kde nás najdete

Rekreační středisko ZÁSEKA

Radostín nad Oslavou
594 44

GPS: 49.4304197N,
15.9576111E
9 km od D1
Nahoru